https://fapfapfaphub.com/ hot latina fucks random dick.
Tiesňavy. Foto: Radek David

Zbojnickým chodníkem přes Obšívanku do Terchové (Slovensko, Malá Fatra)

V roce 2019 jsme si užívali nádherného pozdního babího léta na Malé Fatře. V klidu, nerušeni davy prázdninových návštěvníků ani soubory různých nesmyslných omezení, jež na nás zanedlouho nastraží projekt „Covid – 19“. Na jeden z šesti krásných říjnových dnů si plánujeme nedlouhý okruh z Tiesňav Zbojníckym chodníkom přes dolinu Obšívanka a Terchovou.

Na podzimní trasu jsme se vydali mírně oslabeni podzimní virózou, takže cesta trvala o něco déle. Pomalý krok, ale i pro nás typická četnost kochacích a fotografických zastávek, nám umožňují celou tu podzimní nádheru vychutnat do sytosti.

Výhled z cesty Zbojníckym chodníkom na protější zalesněné Boboty a vrchol Veľkého Rozsutca (foto: 15.10.2019).

Tiesňavy, Zbojnícky chodník – Malé Nocľahy – Obšívanka – Oravcové – Terchová

Odjakživa jsem měla za to, že zima, kdy je vše ojíněno a přikryto sněhovou nadílkou, je v přírodě to nejhezčí. Malofatranský říjen mě však přinutil své dosavadní přesvědčení poněkud pozměnit.

Barvy podzimu na Zbojníckom chodníku.

Lesy Malé Fatry jsou převážně smíšené s výraznou převahou listnatých dřevin, zejména buku lesního a pestrá škála barev od zelené přes žlutou, oranžovou, hnědou a doslova zlatou, byla uchvacující.

Pohledy na barevně laděné hory, kdy bělostné skály vystupují ze zlatavých porostů na pozadí modrého nebe, jsou zkrátka nezapomenutelné.

Tiesňavy platí po staletí za vstupní bránu do Vrátné doliny. Působivý kaňon říčky Varínky upoutá svým skalním městečkem každého, kdo přijíždí do centra Národního parku Malá Fatra z nedaleké Terchové.

Zbojníckym chodníkom

Zbojnícky chodník.

Jako vždy necháváme auto v Tiesňavách u silnice z Terchové, na vyhrazeném malém parkovišti nad říčkou Varínkou, přímo na začátku modré trasy nazývané „Zbojnícky chodník“. Z Tiesňav na rozcestí Malé nocľahy absolvujeme výstup s převýšením přes 400 metrů.

Cestou jsou sice exponovanější úseky jištěné řetězy a ocelovými lany, ale nic extrémně náročného. Od loňského roku, kdy jsme tudy začínali hřebenový přechod celého masivu Sokolie, jehož jsou Tiesňavy součástí, tu navíc přibylo mnoho v terénu upravených a zpevněných schodů.

Otázkou ovšem zůstává, zda tato ocelová „vylepšení“ byla v některých místech až tak nezbytná a nebylo lepší ponechat přirozený horský chodník.

Zbojnícky chodník a skalní útvar „Ťava“.

Během výstupu na vás čeká několik romantických vyhlídek do údolí Varínky a na blízké skalní útvary. Nejznámější z nich: Ťava a Mních máte doslova na dosah ruky.

Rozpoznáváme také „Pět furmanov“, „Krokodýla“, „Jánošíkovu koľkáreň“, „Jánošíkovu posteľ“ nebo „Varhany“. Pohledy to jsou vskutku úchvatné a my pokaždé, kdy chodník navštívíme, se nemůžeme vynadívat.

To už přicházíme k Malým Nocľahom, kde je rozcestník. Tady pokračujeme dál po modré směr Obšívanka. Žlutá trasa odbočuje doleva přes hřeben a vrchol Sokolie vysoký 1 171 metrů nad mořem a dále do sedla Príslop.

Skalní jehla v dolině Obšívanka, v pozadí zalesněná hora Okrúhlica (932 m) nad Terchovou (foto: 15.10.2019).

Dolina Obšívanka

Skalní stěna v dolině Obšívanka.

Kaňonovitá dolina Obšívanka je považována za jednu z nejkrásnějších dolin Malé Fatry.

V málo odolných horninách, jejichž geologické podloží je tvořeno vápencem a dolomitem, vznikl členitý reliéf s charakteristickými skalami, soutěskami a skalními věžemi. Svůj podíl má i erozní činnost potoka Obšívanka, přítoku Varínky.

Celá dolina je dlouhá pouze asi 1200 metrů (měřeno od hřebene Sokolie po ústí Obšívanky), ale na této vzdálenosti klesá její dno o více než 400 metrů. Po stranách vystupují hradby skalních útvarů, stěn, věží a žlabů. Na svahové modulaci se podílelo i zvětrávání a účinky gravitace.

Lanem jištěný chodník podél skalní stěny v Obšívance.

Útvary tvoří nepravé krasové jevy, tzv. pseudokrasové formy. Vyskytuje se zde klimatická inverze. Dolina je ve výšce pouhých 660 m n. m., přesto tu panuje vlhké a chladné horské klima, jež má za následek výskyt několika vzácných endemických a pro tuto výšku neobvyklých reliktních druhů rostlin a živočichů.

Rostou tu mnohé vysokohorské druhy: dryádka osmiplátečná, dřípatka karpatská, prvosenka lysá, tučnice alpínská, koniklec slovenský. Jedná se o místo nejnižšího výskytu borovice kleče.

Skály, lemující podmanivou dolinu, jsou jedny z mála hnízdišť orla skalního a sokola stěhovavého. Z tohoto důvodu byl chodník několik let uzavřen, takže v některých starších mapách není k nalezení.

Dnes je cesta přístupná mimo období od 1. 3. do 15. 6., a to právě z důvodu zabezpečení klidu a ochrany hnízdišť těchto vzácných ptáků. Ovšem i v období otevřené trasy se zde chovejme tiše a s pokorou.

Křížová cesta, II. zastavení "Ježíš nasazuje kříž na záda". V pozadí hora Pupov, pod ní se nachází rodná osada zbojníka Juraja Jánošíka - Jánošíkovci, též Jánošov (foto: 15.10.2019).

Křížová cesta na Oravcové

Modrá turistická značka nás vyvede v ústí doliny, odkud pokračujeme do osady Podolina a okolními loukami k Terchové.

Pomník sv. Cyrila a Metoděje na vcholu Oravcové.

Na tomto úseku si nemůžeme nechat ujít Křížovou cestu, jež vede přes vrchol Oravcové (632 m n. m.). Musím přiznat, že mě zaujala svým zpracováním a jednoduchou symbolikou. Autorem je terchovský rodák akademický sochař Milan Opálka.

Artefakty křížové cesty jsou vyrobeny ze skla a kamene, ze kterého byl původně postaven pilíř na mostě mezi Žilinou a Budatínem.

Na vrchu Oravcové stojí také pomník sv. Cyrila a Metoděje. Po prohlídce se dáváme cestou dolů do Terchové. Pak už zbývá asi kilometr chůze po silnici zpět na parkoviště v Tiesňavách.

Shrnutí a dobré rady

Celá trasa měří asi 7,5 kilometrů. S naší mírnou zdravotní indispozicí a expedičním pojetím cest (nechodíme do hor pořádat chodecké závody) se jedná o téměř celodenní výlet, zvláště, krátí-li se den. Rozhodně stojí za to nechvátat a kochat se.

Graf převýšení

I když je chodník v rizikovějších místech zajištěn, zejména na úseku Tiesňavy – Malé Nocľahy procházíte několika místy, kde – při troše nepozornosti – není problém uklouznout a absolvovat nebezpečný pád z prudkých svahů.

Text: Jana DAVIDOVÁ
Foto: Radek DAVID

Vyznačení trasy na 3D modelu letecké mapy z mapového portálu Seznam.cz
Zanechte komentář

Vaše mailová adresa nebude zobrazena.

sex stories in telugu xmast bunny get anal creampie as a gift.